Schwarz Etienne‘La Chaux-de-Fonds’ Tourbillon Watch WCF09TSE06WG04AA
Ref: WCF09TSE06WG04AA | WebID: 200831–
Description
The Schwarz-Etienne La Chaux-de-Fonds Tourbillon Watch, reference number WCF09TSE06WG04AA, provides you with a peek into the watch’s intricate inner-workings.
This refined timepiece includes a sleek 44mm case made from shimmering 18K White Gold. The unique white dial comes to life thanks to the central tourbillion, and also includes impeccable details like luminous silver-toned hands, Roman numeral hour markers, and the brand’s initials boldly on display. It’s powered by a calibre TSE PSR 121.00 with 80 hour power reserve.
This timepiece is offered in pre-owned condition and includes the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | WCF09TSE06WG04AA |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Signatures | Schwarz-Etienne |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 44mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | White |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Clasp |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Hour, Minute, Second |
| Caliber | TSE PSR 121.00 |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










