BreguetClassique Alarm Le Reveil du Tsar Watch 5707BA/12/9V6
Ref: 5707BA/12/9V6 | WebID: 300622–
Description
A dress watch, GMT, and alarm in one, this fascinating timepiece from Breguet will easily be a much-loved piece in your collection. Encased in 39mm of 18K yellow gold is an exquisite hand-engraved dial made of silvered solid gold. Various patterns are present showcasing the attention to detail put into creating the face of the watch. The hands are blued steel and registers are sunken for depth. The lugs are welded onto the case. The alarm function is smooth and unobtrusive – you won’t hear it but feel it. Powering this watch is Caliber 519F self-winding movement with 38 jewels and 45 hours of power reserve.
This pre-owned Breguet Classique Alarm Le Reveil du Tsar Watch 5707BA/12/9V6 comes with the manufacturer’s wooden presentation box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5707BA/12/9V6 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Signatures | Breguet |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 39mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Brown |
| Clasp Type | Deployant |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Alarm, Date, GMT, Hour, Minute, Second, Second Time Zone |
| Power Reserve | 45 |
| Caliber | 519F |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews











