BreguetClassique 18K Yellow Gold Watch 5197BA/15/986
Ref: 5197BA/15/986 | WebID: 302263–
Description
This is that elegant watch that will stand the test of time. The Breguet Classique is indeed a classic in every way. It features a polished 18-carat yellow gold case with a coined edge, fitted with a brown leather strap. The beautiful dial is in 18-carat silvered gold with hand-engraved circular barleycorn pattern on a rose engine. There is also an hour and minute chapter ring, with Roman numeral hour markers and dot minute markers, split in two and positioned in an offset layout. The date aperture is at 6 o’clock, with blue digits that match the blued steel hands. The case measures 35.5mm in diameter and 7.35mm in thickness. It houses the Breguet caliber 591A self-winding movement with 25 jewels, 183 components, and 38 hours of power reserve.
This pre-owned Breguet Classique 18K Yellow Gold Automatic Watch 5197BA/15/986 comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 5197BA/15/986 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Signatures | Breguet |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 35.5mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Brown |
| Clasp Type | Tang |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hour, Minute, Second |
| Power Reserve | 38 |
| Caliber | 591A |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










