Audemars PiguetStar Wheel Rose Gold Watch 25720OR
Ref: 25720OR | WebID: 304582–
Description
Searching for a classy dress watch with an unconventional yet refined profile? Then, the Audemars Piguet Star Wheel 18K Rose Gold Watch 25720OR is what you’re looking for. This extremely elegant timepiece utilizes the wandering hours complication to indicate the hours and minutes. Its dial has three main elements: a transparent central wheel where the hour discs rotate, a white minute arch on the upper half of the dial, and an elaborately engraved rose gold bottom part. To tell the time, simply pay attention to the large numeral right under the minute track for the hour, and the numeral where the arrow is pointing to for the minute. Framing the beautiful face of the watch is a stepped bezel in 18 rose gold, set on a classically styled 36mm rose gold case with short lugs. The watch runs on caliber 2124 automatic movement finished with côtes de Genève and fausses-côtes.
This Audemars Piguet Star Wheel 18K Rose Gold Watch 25720OR is offered in pre-owned condition, inclusive of a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 25720OR |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Unisex |
| Signatures | Audemars Piguet |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 36mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Transparent |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Hour, Minute |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | 2124 |
What Our Clients Say...
5.0 ★★★★★
8,595 reviews










