All Four Credor 2026 Releases
Grand Seiko used to be a Japan-only upscale brand, but they went worldwide in 2010. And now their even-more-upscale sister dress watch brand, Credor, is doing the same thing. For the first time, in 2026 Credor appeared at Watches and Wonders Geneva. Four models have already been announced this year, and we’ll go through all the details.

The flagship US Grand Seiko Boutique in New York City has been selling Credors (in limited volume) for over a year, and some Grand Seiko VIP’s in other locations have quietly gotten some Credor allocations as well. So, the brand has already had a bit of a “soft launch” internationally. And now Credor is officially sold at the GS boutiques in Miami and Beverly Hills as well.
While watches like the Eichi II have long gotten recognition from well-heeled enthusiasts, Credor’s Watches and Wonders debut is a significant step for the brand. Here are all the 2026 Credor releases we know about so far.
Locomotive Dawn Blue
The original Credor Locomotive, designed by Gerald Genta in the late 1970s, often gets grouped with similar-looking luxury watches with integrated bracelets, although the bracelet of the Locomotive isn’t exactly “integrated” per se. While the original was a quartz model, the revived version–brought back in black in 2024 and green in 2025–has an automatic movement. For 2026, Credor released the Locomotive Dawn Blue with an appealing turquoise dial.

The Locomotive was always a thin watch, and the modern versions maintain that tradition with a case height just under 9mm. The case and bracelet are made of high-intensity titanium, and the bracelet is widely beloved among enthusiasts. It is priced just higher than a Rolex Submariner and will likely be even harder to buy at retail. It remains Credor’s only sports watch.

2026 Credor Locomotive Dawn Blue
| Model | Locomotive Dawn Blue |
|---|---|
| Reference Number | GCCR995 |
| Case Material | High-intensity titanium |
| Case Width | 38.0 mm |
| Case Thickness | 8.9 mm |
| Movement Caliber | Cal. CR01 |
| Dial Color | Dawn Blue (turquoise) |
| Movement Type | Automatic, 8 beats per second |
| Power Reserve | 45 hours |
| Water Resistance | 30 m |
| Bracelet/Strap | Black crocodile leather strap, three-fold clasp |
| Limitation | Non-limited |
| MSRP (2026) | ~$12,500 |
| Announcement Date | April 2026 |
Goldfeather Tourbillon Engraved
The engraved “satin-like” dial of the 2026 Credor Goldfeather Tourbillon Engraved ref. GBCF997 is the result of a meticulous grinding process. Credor calls it “a seamless motif across a dial constructed of two separate, layered sections.”

The $220,000 price tag also gets you spectacular and unique hand finishing on the movement, caliber 6850, which is only 3.98mm thick. Only 25 will be made.

The platinum 38.6mm case is water resistant to 30 meters. Like many watches in its price range, the 2026 Credor Goldfeather Tourbillon Engraved comes on a classic black crocodile strap with a simple pin buckle.
2026 Credor Goldfeather Tourbillon Engraved Specs
| Model | Goldfeather Tourbillon Engraved |
|---|---|
| Reference Number | GBCF997 |
| Case Material | .950 platinum |
| Case Width | 38.6 mm |
| Case Thickness | 8.6 mm |
| Movement Caliber | Cal. 6850 (Manual, 22 jewels, 6 beats per second, -10/+15 seconds per day) |
| Movement Functions | Hours, minutes, tourbillon |
| Power Reserve | 60 hours |
| Water Resistance | 30 m |
| Bracelet/Strap | Black crocodile leather strap, platinum pin buckle |
| Limitation | 25 pieces |
| MSRP (2026) | ~$220,000 |
| Announcement Date | April 2026 |
Goldfeather Urushi Lacquer
The “Goldfeather” and “U.T.D.” (Ultra Thin Dress) monikers first appeared on a Seiko U.T.D. watch in 1969, powered by the ultra‑thin Caliber 68, which itself evolved from Seiko’s Caliber 60 introduced in 1960. The stunning manual-wind caliber 6890A movement, its modern-day successor which powers the 2026 Credor Goldfeather Urushi Lacquer, is under 2mm thick.

But, as with most Credors, the real highlight of the Goldfeather Urushi Lacquer (ref. GBBY967) is its handcrafted dial. In this case the dial is a deep blue, hand‑lacquered urushi surface that gradients from almost black at the edge to a rich blue at the center, built up in multiple thin layers and polished with whetstones to achieve a silky‑smooth, reflective finish.
The indices, Credor logo, and “Goldfeather” lettering are executed in taka maki‑e using platinum powder, giving them a subtle three‑dimensional shimmer. The platinum case is 37.4mm wide and 8.1mm thick, measuring 42.3mm lug-to-lug. List price is about $45,000, limited to 25 pieces.
2026 Credor Goldfeather Urushi Lacquer Specs
| Model | Goldfeather Urushi Lacquer |
|---|---|
| Reference Number | GBBY967 |
| Case Material | Pt950 platinum |
| Case Width | 37.4 mm |
| Case Thickness | 8.1 mm |
| Case Lug-to-Lug | 42.3 mm |
| Movement Caliber | Cal. 6890A (Manual, 6 beats per second, -15/+25 seconds per day, 22 jewels) |
| Power Reserve | 50 hours |
| Water Resistance | 30 m |
| Bracelet/Strap | Black crocodile leather strap, pin buckle |
| Limitation | 25 pieces |
| MSRP (2026) | ~$45,000 |
| Announcement Date | April 2026 |
Goldfeather Imari Nabeshima Porcelain
Imari Nabeshima ware is a prestigous type of Japanese porcelain produced in the Imari region of Saga Prefecture, dating back to the 1600s and “widely regarded as the pinnacle of Japanese porcelain artistry,” according to Musubi Kiln. For their first release of 2026, Credor collaborated with renowned kiln Hataman Touen to make the dial of the Goldfeather Imari Nabeshima Porcelain. It has the same movement and almost the same case shape as the Urushi Lacquer model above.

The text-free dial (“Credor Goldfeather” is actually on the underside of the crystal) is in fact a solid piece of porcelain, meticulously ground down to be about 1mm thick with a gentle curvature. Although the beautiful dial motif, which requires several layers of glazing, does resemble a feather, the “Goldfeather” is not gold. Ref. GCBY991 is a stainless steel watch, finished with a black crocodile strap and a deployant clasp. List price is about $15,000.
Given its attractive 37mm case and outstanding dial, I think it will sell well at that price point. The water resistance rating of “splash resistant,” the meager 37-hour power reserve, and the surprisingly wide timekeeping allowance of -15/+25 seconds per day probably won’t matter to most buyers.
2026 Credor Goldfeather Imari Nabeshima Porcelain Specs
| Model | Goldfeather Imari Nabeshima Porcelain |
|---|---|
| Reference Number | GCBY991 |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Width | 37.1 mm |
| Case Thickness | 8.1 mm |
| Case Lug-to-Lug | 42.3mm |
| Movement Caliber | Cal. 6890A (Manual, 6 beats per second, -15/+25 seconds per day, 22 jewels) |
| Power Reserve | 37 hours |
| Water Resistance | Splash resistant |
| Bracelet/Strap | Black crocodile leather strap, folding clasp |
| Limitation | 60 pieces |
| MSRP (2026) | ~$15,000 |
| Announcement Date | January 2026 |
That’s all the Credor 2026 releases so far, and they encapsulate what the brand is all about: 37-38mm dress watches with spectacular artisanal dials and manual-wind movements, plus the Locomotive. There are only 15 references in their entire catalog right now, but we’ll keep you posted as they launch more models amidst their international rollout.
More on 2026 Watch Releases:


Leave a Reply